Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Mówią dźwięki

Mówią dźwięki

16.05.2016
Czyta się kilka minut
Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY to przemyślane laboratorium dźwięków. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Inna mowa”.
Performance dźwiękowy „Żywioły”, Lublin, 12 maja 2016 r. Fot. Tomasz Kulbowski
I

Inna mowa: niezwyczajna, zmieniona, dziwna i wyjątkowa. „Może być ozdobnie świąteczna i slangowo dosadna, może być mową miłości i nienawiści, dyskursem wiary i zwątpienia, przekleństwem i prośbą, pamięcią i antycypacją” – pisali w programie lubelskiego festiwalu KODY jego twórcy: Jerzy Kornowicz, Jan Bernad i Mirosław Haponiuk. I właściwie sam ten wstęp wystarczy, by zasępić się na chwilę nad tym, co się z nami dzieje.
Wystarczy rzut oka na kiosk z gazetami lub przydrożny billboard czy chwila spędzona przy radioodbiorniku, by przekonać się, że od dawna obowiązuje nas inna mowa, która zamiast przybliżać do siebie ludzi czy odsłaniać przed nimi prawdę, ma zupełnie przeciwne intencje. Co chce nam powiedzieć dziś mowa w muzyce? O tym miały być tegoroczne KODY.

Sacrum/profanum

Festiwal rozpoczął się po bożemu – w dominikańskiej bazylice św. Stanisława....

6415

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]