Reklama

Mówią dźwięki

16.05.2016
Czyta się kilka minut
Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY to przemyślane laboratorium dźwięków. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Inna mowa”.
Performance dźwiękowy „Żywioły”, Lublin, 12 maja 2016 r. Fot. Tomasz Kulbowski
I

Inna mowa: niezwyczajna, zmieniona, dziwna i wyjątkowa. „Może być ozdobnie świąteczna i slangowo dosadna, może być mową miłości i nienawiści, dyskursem wiary i zwątpienia, przekleństwem i prośbą, pamięcią i antycypacją” – pisali w programie lubelskiego festiwalu KODY jego twórcy: Jerzy Kornowicz, Jan Bernad i Mirosław Haponiuk. I właściwie sam ten wstęp wystarczy, by zasępić się na chwilę nad tym, co się z nami dzieje.
Wystarczy rzut oka na kiosk z gazetami lub przydrożny billboard czy chwila spędzona przy radioodbiorniku, by przekonać się, że od dawna obowiązuje nas inna mowa, która zamiast przybliżać do siebie ludzi czy odsłaniać przed nimi prawdę, ma zupełnie przeciwne intencje. Co chce nam powiedzieć dziś mowa w muzyce? O tym miały być tegoroczne KODY.

Sacrum/profanum

Festiwal rozpoczął się po bożemu – w dominikańskiej bazylice św. Stanisława....

6415

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]