Reklama

Ładowanie...

„Monsieur Gainsbourg Revisited"

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Piosenki Serge'a Gain­sbourga należą do najczęściej nagrywanych przez innych wykonawców. Powodów jest wiele: świetne kompozycje o niebanalnych melodiach, niesztampowe aranżacje, skrzące się dowcipem, ironią i dwuznacznymi aluzjami teksty; charakterystyczne, zmysłowe głosy Gainsbourga i towarzyszących mu kobiet, wreszcie (a może przede wszystkim) erotyczno-alkoholowo-skandaliczna aura towarzysząca artyście.
W

W trudnej kategorii reinterpretacji utworów Gainsbourga poziom mistrzowski wyznaczają, moim zdaniem, melancholijne albumy Micka Harveya oraz avantjazzowa składanka Tzadika (m.in. Mike Patton, Marc Ribot, Fred Frith i John Zorn). Jak na tym tle prezentuje się wydany w piętnastą rocznicę śmierci artysty album "Monsieur Gainsbourg Revisited"?

Nie po raz pierwszy okazało się, że brytyjskie rozumienie erotyki nijak ma się do francuskiego. To, co w oryginale było zmysłowym, ale też dowcipnym (lub przeciwnie - cynicznym) flirtem, tu często okazuje się nudne i banalne. Duet dwóch piękności, Cat Power i modelki Karen Elson, śpiewających wciąż szokujące "Je T'Aime", miał zabrzmieć szczególnie pikantnie - wyszedł niestety groteskowo. Podobnie jak - w założeniu mroczna - wersja "Au Revoir Emmanuelle" w pozbawionej polotu wersji Tricky'ego. Niewybaczalną krzywdę zrobiono...

2549

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]