Reklama

„Monsieur Gainsbourg Revisited"

„Monsieur Gainsbourg Revisited"

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Piosenki Serge'a Gain­sbourga należą do najczęściej nagrywanych przez innych wykonawców. Powodów jest wiele: świetne kompozycje o niebanalnych melodiach, niesztampowe aranżacje, skrzące się dowcipem, ironią i dwuznacznymi aluzjami teksty; charakterystyczne, zmysłowe głosy Gainsbourga i towarzyszących mu kobiet, wreszcie (a może przede wszystkim) erotyczno-alkoholowo-skandaliczna aura towarzysząca artyście.
W

W trudnej kategorii reinterpretacji utworów Gainsbourga poziom mistrzowski wyznaczają, moim zdaniem, melancholijne albumy Micka Harveya oraz avantjazzowa składanka Tzadika (m.in. Mike Patton, Marc Ribot, Fred Frith i John Zorn). Jak na tym tle prezentuje się wydany w piętnastą rocznicę śmierci artysty album "Monsieur Gainsbourg Revisited"?

Nie po raz pierwszy okazało się, że brytyjskie rozumienie erotyki nijak ma się do francuskiego. To, co w oryginale było zmysłowym, ale też dowcipnym (lub przeciwnie - cynicznym) flirtem, tu często okazuje się nudne i banalne. Duet dwóch piękności, Cat Power i modelki Karen Elson, śpiewających wciąż szokujące "Je T'Aime", miał zabrzmieć szczególnie pikantnie - wyszedł niestety groteskowo. Podobnie jak - w założeniu mroczna - wersja "Au Revoir Emmanuelle" w pozbawionej polotu wersji Tricky'ego. Niewybaczalną krzywdę zrobiono...

2549

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]