Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Monarchia czy demokracja

Monarchia czy demokracja

12.11.2018
Czyta się kilka minut
We współczesnym Kościele odpowiedzialność za wspólnotę leży wyłącznie w rękach księży. Świeckich definiuje się negatywnie – to ci, którzy nie zostali obdarzeni charyzmatem kapłaństwa.
Msza święta inaugurująca IV Kongres Nowej Ewangelizacji na Jasnej Górze, 23 listopada 2017 r. PRZEMEK KRZAKIEWICZ DLA „TP”
S

Sporo przemawia za tym, że w sprawie święceń kobiet Kościół nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Może to uczynić tylko sobór powszechny, najważniejsze zgromadzenie wszystkich biskupów, czyli Magisterium Kościoła. Kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia, stwierdził niedawno: „To materia zbyt poważna, by można było zdecydować o niej ze stanowiska papieża”. A jeśli tak, to nieprędko ów problem zostanie rozstrzygnięty, soborów przecież nie zwołuje się nazbyt często, a ostatni odbył się zaledwie pół wieku temu.

Tymczasem jednak trudna sytuacja Kościoła, spowodowana w głównej mierze powtarzającymi się pedofilskimi skandalami wśród duchownych, rodzi naglącą potrzebę zajęcia się kwestią, wciąż wypływającą w dyskusjach na temat „»kryzysu«, któremu ulegają dzisiaj kapłani w pełnieniu swojej posługi, w życiu duchowym, a także w samej interpretacji natury i znaczenia kapłaństwa...

16230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

i wielbłąd juczny przez ucho igielne przejdzie, niźli rozpanoszeni w Kościele kapłani uszczkną cokolwiek ze swojej omnipotentnej władzy, a już zwłaszcza na rzecz pogardzanych przez nich od wieków kobiet

"Raz zdobytej władzy nigdy nie oddamy!" - to się nie wzięło znikąd. I nie komuniści to wymyślili.

w takim razie? Panie Majewski w artykule najbardziej płodne są dwa słowa, które tworzą pewne pojęcie. Jakie? Teologia feministyczna. Może by, pokusił się pan o napisaniu jakiegoś artykułu o skutkach jakie przyniosła owa teologia feministyczna w chrześcijańskich kościołach, protestanckich, anglikańskich. A w większości przecież jest ona tam bardzo silnie obecna. A może lepiej, panie Majewski, wygodniej udawać, ja nic nie wiem, ja tu sprzątam? Czyżby teologia feministyczna, obroniła tamte kościoły przed na przykład pedofilią duchownych? A przecież u nich nie ma celibatu.

Pan zapewne także nie - ale nie słyszałem o podobnej jak u katolików aferze ukrywania i ochraniania przez żaden kościół jego pedofilskich kapłanów - bo może Pan nawet tego nie pojmuje, ale tu o postawę kościoła rzymskiego, hierarchów i jego najwyższych władz aż po urząd papieski chodzi, a nie o pojedynczych przestępców

Epikryza - wiedza wybiórcza.

też zajęcie - marne bo marne, ale skoro Sz. Pan lubi, kto hipokrycie zabroni?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]