Nadchodzi czas świeckich

Dlaczego nie mieliby uczestniczyć w synodach, głosić homilii czy zarządzać finansami wspólnot?

Reklama

Nadchodzi czas świeckich

Nadchodzi czas świeckich

09.03.2020
Czyta się kilka minut
Dlaczego nie mieliby uczestniczyć w synodach, głosić homilii czy zarządzać finansami wspólnot?
Obrzędy Środy Popielcowej w Paranaque, Filipiny, 26 lutego 2020 r. EZRA ACAYAN / GETTY IMAGES
O

Ostatnia adhortacja Franciszka „Umiłowana Amazonia” dla wielu katolików okazała się zaskoczeniem i rozczarowaniem. Zakończony w październiku ubiegłego roku synod poświęcony ewangelizacji obszaru Amazonii wydawał się swoistym poligonem doświadczalnym. Spodziewano się, że gwałtowne niejednokrotnie dyskusje zaowocują rozwiązaniami, które rozpoczną zmianę oblicza Kościoła nie tylko w dorzeczu największej rzeki Ameryki Południowej, ale i na całym świecie.

Katolicyzm zmaga się przecież z ewidentnym kryzysem, którego najjaskrawszym symptomem jest skala ujawnionych skandali seksualnych z udziałem duchownych. Zdaniem licznych wyznawców łacińskiego chrześcijaństwa (wywodzących się zarówno ze środowisk „tradycjonalistyczno-konserwatywnych”, jak i „progresywno-liberalnych”) Kościół powinien jak najszybciej dać skuteczny odpór samowyniszczającej tendencji, jakiej współcześnie doświadcza (...

15811

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

praktyką jest pełnienie funkcji proboszcza przez ludzi świeckich, np. małżeństwo. W całej Brazylii jest księży mało, więc taka praktyka jest niezbędna. Tam klerykalizm odchodzi w dal, nie tak, jak u nas.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]