Reklama

Molestowanie na UW: w sprawie „Językoznawcy” reaguje uczelnia

Molestowanie na UW: w sprawie „Językoznawcy” reaguje uczelnia

23.03.2022
Czyta się kilka minut
Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa złożył rektor UW prof. Alojzy Nowak – poinformowała wczoraj rzeczniczka UW. Uczelnia „bierze na siebie środowiskową odpowiedzialność”.
Joanna Rusinek
W

W poniedziałek 21 marca opisaliśmy historię molestowania kilkunastu kobiet przez znanego językoznawcę, profesora Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W naszym materiale poszkodowane osobiście zabrały głos.

Kobiety zaczęły walczyć o swoją sprawę prawie rok temu. Siedem poszkodowanych złożyło wspólny wniosek do Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji UW. Najwcześniejsza opisana we wniosku historia to rok 1999, ostania pochodzi z 2019 r.

Opinię komisji, z której wynika, że skarga kobiet jest wiarygodna, rektor otrzymał 17 stycznia. Kobiety zdecydowały się na publiczne zabranie głosu w połowie marca, gdyż czuły, że z ich sprawą, mimo opinii komisji, nie dzieje się nic więcej.

„Nie mogąc przesądzić o prawnej winie osoby oskarżanej, dajemy pełną wiarę świadectwom ofiar. Milczenie ze strony Wydziału do momentu upublicznienia tej sprawy w żaden sposób nie wynikało z chęci jej ukrycia, lecz wyłącznie ze względu na obowiązujące nas uniwersyteckie procedury. Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać wszystkie ofiary molestowania seksualnego. Jednocześnie bierzemy na siebie środowiskową odpowiedzialność za oburzające i haniebne zachowania osób związanych z naszym Wydziałem” – napisali dziś w oświadczeniu dziekan i Rada Wydziału Polonistyki UW.

Czytaj reportaż Anny Goc: Profesor powiedział, że zdałam z wyróżnieniem. Podszedł do mnie, przycisnął do siebie, włożył mi język do ust. Dwa metry dalej stał drugi profesor, patrzył w okno.

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]