Reklama

Mój wewnętrzny las

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Trudno przecenić rolę, jaką w formowaniu się chrześcijaństwa odegrali Ojcowie i Matki Pustyni. Wiadomo, że niemal od początku naturalnym podglebiem dla nauki Jezusa z Nazaretu było miasto.
C

Choć najlepiej czuł się w rodzinnej Galilei, z dala od zgiełku metropolii, to jednak Jerozolima była sceną najważniejszych zbawczych wydarzeń. To z tego miasta do innych miast Imperium nieśli Ewangelię jej nowi wyznawcy. Miasta były ówczesną telewizją i Face­bookiem: rzucona tu iskra mogła zapalić tłumy, z jednego ucznia zaraz robiło się pięciu, dziesięciu, dwustu. Początkowo poukrywanych po prywatnych domach – pierwszych świątyniach nowej wiary. Modlących się razem, a czasem tworzących nawet coś w rodzaju zalążków zakonnych wspólnot, wspólnie wyglądających przyjścia Pana.

Im bardziej miejskie stawało się chrześcijaństwo, im wyraźniej odciskały w nim swoje piętno zwyczaje średnich i wyższych klas społecznych, im mocniej (po edykcie Konstantyna) wpisywać się zaczęło w mechanizmy państwowo-polityczne, tym liczniejsza grupa wyznawców Chrystusa czuła, że aby ocalić duchową...

6647

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]