Reklama

Mój wewnętrzny las

Mój wewnętrzny las

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Trudno przecenić rolę, jaką w formowaniu się chrześcijaństwa odegrali Ojcowie i Matki Pustyni. Wiadomo, że niemal od początku naturalnym podglebiem dla nauki Jezusa z Nazaretu było miasto.
C

Choć najlepiej czuł się w rodzinnej Galilei, z dala od zgiełku metropolii, to jednak Jerozolima była sceną najważniejszych zbawczych wydarzeń. To z tego miasta do innych miast Imperium nieśli Ewangelię jej nowi wyznawcy. Miasta były ówczesną telewizją i Face­bookiem: rzucona tu iskra mogła zapalić tłumy, z jednego ucznia zaraz robiło się pięciu, dziesięciu, dwustu. Początkowo poukrywanych po prywatnych domach – pierwszych świątyniach nowej wiary. Modlących się razem, a czasem tworzących nawet coś w rodzaju zalążków zakonnych wspólnot, wspólnie wyglądających przyjścia Pana.

Im bardziej miejskie stawało się chrześcijaństwo, im wyraźniej odciskały w nim swoje piętno zwyczaje średnich i wyższych klas społecznych, im mocniej (po edykcie Konstantyna) wpisywać się zaczęło w mechanizmy państwowo-polityczne, tym liczniejsza grupa wyznawców Chrystusa czuła, że aby ocalić duchową...

6647

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]