Reklama

Mniejsza połowa

Mniejsza połowa

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Warto, żeby "wybrany przez naród" prezydent wiedział, iż nawet jeśli zdobędzie 100 procent głosów, będą to jedynie głosy uczestniczących w wyborach, nie zaś całego narodu. Blisko połowa ani na niego nie głosowała, ani tego wyboru nie pragnęła.
P

Po pierwszej turze wyborów kandydaci przeliczali procenty na osoby. Słusznie, bo nawet skromne 0,2 czy 0,3 procent, nie mówiąc o 14 proc., przekładało się na wcale pokaźne liczby. Mnie najbardziej zainteresowało 45,6 proc. z 30 453 805, czyli ci, którzy nie poszli do głosowania. Bo co z tego, że frekwencja w pierwszej turze była większa niż w pierwszej turze roku 2005, jeśli niemal połowa Polaków nie wzięła udziału w tym naszym święcie demokracji?

Do udziału w wyborach wzywał Kościół, zachęcali politycy, zachęcały media. Tyle powiedziano, że trudno przypuszczać, by blisko połowa uprawnionych, a dokładnie 13 886 935 Polaków nie wiedziało, o co chodzi. Dlaczego nie poszli? Janusz Korwin-Mikke wyjaśnił: nie głosował, bo na konkurentów nie chciał, a na siebie nie mógł; uważa, że na siebie głosować nie wypada.

Ale inni? Co ich powstrzymało? Grypa...

3938

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]