Reklama

Młoty i czarownice

Młoty i czarownice

30.09.2019
Czyta się kilka minut
P

Piszę ten tekst, przebywając w pobliżu Reszla – pięknego warmińskiego miasteczka, w którym kilka lat temu wybuchł skandal po tym, jak 200 lat po spaleniu na rynku „ostatniej czarownicy w Europie” władze zorganizowały happening odwołujący się do tamtych tragicznych wydarzeń. Ówczesna pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska zwróciła się do władz miasta, prosząc o zaniechanie tego szkodliwego jej zdaniem pomysłu. Happening jednak się odbył, bo – jak mówił burmistrz – nie miał na celu gloryfikacji dyskryminowania kobiet, sam zaś moment spalenia był pokazany jedynie symbolicznie. Impreza odbywa się zresztą po dziś dzień, przyciągając latem turystów.

Niezależnie od naszych ocen różnego rodzaju desperackich sposobów na promocję polskich miast i miasteczek, fakty są jednoznaczne: w 1811 r. nieszczęsna Barbara Zdunk zginęła okrutną śmiercią, skazana przez...

5478

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jak rozumiem spaleni za czary mężczyźni się nie liczą? I nie padli ofiarami ludobójstwa? W końcu byli mężczyznami, a nie kobietami. Tiaaaa, nie ma to jak jedną dyskryminację zastąpić drugą.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]