Reklama

Młodzi odzyskują własne podwórka

Młodzi odzyskują własne podwórka

07.04.2014
Czyta się kilka minut
O polskich trzydziestolatkach, których plany życiowe skruszył kryzys ekonomiczny, mówi się: „rozczarowani”. Co zrobią ze straconymi złudzeniami i zdobytą wiedzą?
Fot. Artur Hojny / FORUM
Z

Z przełomu lat 80. i 90., który przeżywałam jako 10-letnia dziewczynka, najmocniej zapamiętałam jedno. W chwiejącej się rzeczywistości, gdy targane hiperinflacją pieniądze traciły na wartości, a jednocześnie stawały się kluczowym wskaźnikiem przetrwania, dla dorosłych liczyła się dobra praca. Zwykle nowa, bo transformacyjne przemeblowanie oznaczało przede wszystkim zmianę zawodu. Mój tata z oficera stał się samorządowcem, mama – z bibliotekarki kadrową, wujek – z marynarza sprzedawcą szyb samochodowych, sąsiad – z kierownika orkiestry właścicielem lodziarni. A czasu na adaptację mieli niedużo: na wojskowym osiedlu w podwarszawskim miasteczku, gdzie się wychowywałam, byli także ci, którym się nie udało. Na zawsze już mieli się czuć oszukani przez transformację, a może i źli na tych, którzy potrafili zaryzykować, sięgnąć po szansę czy choćby uratować się przed zmianą na gorsze.
...

14345

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]