Reklama

Europa dwóch starości

Europa dwóch starości

30.05.2016
Czyta się kilka minut
On w domu opieki zapragnął jeszcze pożyć, więc założył gang. Ona chciała tylko umrzeć, rozlewała wokół gorycz. Z ich losów powstały dwa przejmujące dzienniki – skrajnie różne zapisy umierania na Starym Kontynencie.
Żydowski dom starości, Schonfeld Square w Londynie Fot. Sylwia Jabłońska
Z

Ze starością dzieje się współcześnie coś dziwnego. Albo zmienia się ją w tabu, jak brzydką i nieuleczalną chorobę, im bardziej dla każdego z nas prawdopodobną, tym silniej skrywaną i usuwaną z głównego nurtu kultury. Albo przeciwnie – staje się ona przedmiotem gloryfikacji i zaprzeczenia, gdy jest prezentowana jako bezzmarszczkowa kraina aktywności i niepohamowanej energii. Czyli jako sztuczne przedłużenie młodości.

Przyczyna tej dwoistości wydaje się jasna – trawi nas lęk przed starzeniem w kulturze konsumpcyjnej, nagradzającej wyłącznie to, co najnowsze, a więc i najmłodsze, nieużywane. Egzystencjalny niepokój związany z pespektywą końca, szczególnie na kontynencie, który silnie doświadcza sekularyzacji i demograficznego procesu starzenia, jest tłamszony lub wypraszany niczym niechciany gość z przyjęcia, ono zaś – nasze życie – coraz bardziej przypomina fetę nieskończonej...

16441

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]