Reklama

Obywatelka z karabinem

Obywatelka z karabinem

06.03.2016
Czyta się kilka minut
Ewolucja Marii Peszek układa się w precyzyjny zapis przemian, które od dekady zachodzą w umysłach liberalno-lewicującej Polski. Szczególnie tej młodej i wielkomiejskiej.
Maria Peszek, 2016 r. Fot. Zuza Warner / MATERIAŁY PRASOWE
W

W zaledwie dziesięć lat od wydania pierwszego albumu Maria Peszek poruszyła swoją muzyką wszystkie iskrzące w jej pokoleniu zjawiska: od miejskiej intymności i manifestacji indywidualizmu, oswobodzenia z kompleksów Zachodu, celebracji polszczyzny, przez niestereotypową kobiecość, jawnie przeżyte załamanie i terapię, antyklerykalizm, pragmatyczny patriotyzm i mowę nienawiści – do radykalnego pacyfizmu, o którym śpiewa szeptem. I zmienia zaimek z „ja” na „my”.

Wydany właśnie album „Karabin” jest tego najwyraźniejszym przykładem. Tytuł to przewrotna figura – karabiny służą do zabijania albo do obrony, czyli powstrzymania przed przemocą, o ile się z nich nie strzela. Peszek nie naciska spustu, nawet nie podnosi głosu. Spuściła z tonu, schłodziła głowę, zachowała spokój. A przecież umie wrzeszczeć.

Broń masowego rażenia

Piosenki pisała kilka miesięcy...

11070

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]