Reklama

Mleczne zęby

Mleczne zęby

06.04.2009
Czyta się kilka minut
"Mleko" nie jest filmem dla każdego. Opowiadając o melancholii tureckiej prowincji, uroczyście celebruje każde ujęcie, co chwila zatrzymuje naszą uwagę na pejzażu, na zbliżeniach twarzy czy rejestrowaniu drobnych czynności.
W

Współczesne filmy tureckie, a zwłaszcza te z nurtu "festiwalowego", robione z myślą o widzu zagranicznym, ciekawym dzisiejszej anatolijskiej rzeczywistości, można rozpoznać już od pierwszych kadrów. Zderzając ze sobą odchodzący powoli, oparty na tradycji świat rustykalny z napierającą zewsząd nowoczesnością, podszyte są podobną melancholią. Tak było ze zwieńczoną filmem "Uzak" wczesną twórczością Nuri Bilge Ceylana, z nagradzanymi filmami "Czasy i wichry" Rehy Erdema i "Puszka Pandory" Yeşim Ustao?lu, a ostatnio podobne napięcie odnajdujemy u twórcy "Jabłka" i "Mleka". Już same tytuły filmów Semiha Kaplano?lu wskazują na jakiś pierwotny porządek. Na ład bezpowrotnie utracony - ale czy zawsze wart rozpamiętywania i tęsknoty?

Bohater "Mleka", młody Yusuf z mieściny niedaleko Izmiru, patrzy, jak na jego oczach rozpada się bezpieczny i dotychczas przewidywalny...

4095

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]