Reklama

Mistrz młodości Miłosza

Mistrz młodości Miłosza

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Erazm Majewski: Doktor Muchołapski. Fantastyczne przygody w świecie owadów –

– był człowiekiem wielu pasji, a w każdej z dziedzin, ku którym się zwracał, osiągał znaczące rezultaty. Do historii literatury przeszedł dzięki dwóm powieściom dla młodzieży – i dzięki Czesławowi Miłoszowi, dla którego pierwsza z tych powieści stała się lekturą inicjacyjną.

Erazm Majewski (1858–1922) zajmował się entomologią i porządkowaniem polskiego nazewnictwa przyrodniczego, etnografią i archeologią; w oparciu o własne zbiory założył w Warszawie Muzeum Prehistoryczne. Zaprzyjaźniony z Ludwikiem Gumplowiczem, jednym z twórców socjologii, wiedzę przyrodniczą i historyczną wykorzystał do budowania własnej teorii dziejów społecznych. Summą jego przemyśleń była czterotomowa „Nauka o cywilizacji”, której tom ostatni ukazał się pośmiertnie.
„Doktor Muchołapski” (1890) i „Profesor Przedpotopowicz” (1898) należą dziś do klasyki literatury młodzieżowej. Obie...

4303

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]