Miejsce dla wszystkich

Galerie i targowiska („bazarki”) to fragmenty naszego zbiorowego portretu. Opowiedz mi o swoim ulubionym miejscu tego typu, a powiem ci, kim jesteś.

Reklama

Miejsce dla wszystkich

Miejsce dla wszystkich

26.11.2018
Czyta się kilka minut
Galerie i targowiska („bazarki”) to fragmenty naszego zbiorowego portretu. Opowiedz mi o swoim ulubionym miejscu tego typu, a powiem ci, kim jesteś.
Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara
Z

Zamieszczone w tym numerze artykuły więcej mówią o nas niż o targowiskach i galeriach (patrz zwłaszcza wywiad z socjologiem Tomaszem Szlendakiem).

Jeśli chodzi o Kraków, to w opisach tych przestrzeni zabrakło mi krakowskich kloszardów. Bezdomnych, których związek z obu analizowanymi typami przestrzeni – a dokładniej z Galerią Krakowską i najstarszym tutejszym targowiskiem, Starym Kleparzem – jest szczególny. Dodajmy, że Galeria Krakowska (otwarta w 2006 r.) znajduje się w odległości kilku minut piechotą od Rynku Kleparskiego (targowiska od ponad 650 lat).

Nie sądzę, by galeria była konkurencją dla Kleparza i vice versa. Obie te przestrzenie są dla bezdomnych ważne, ale w różny sposób.

Zacznijmy od galerii. Zawsze wysiadują na ławkach ustawionych w jej długich pasażach. Czasem też snują się po...

4734

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Galeria nie jest dobrym miejscem dla bezdomnych (tam są rzeczy, których nie mogą mieć, więc to pewnie ich zbyt pozytywnie nie nastraja), raczej wpadają w inercję, taki bezruch. Myślę też, że kwestia bezdomności to raczej kwestia więzi (braku więzi), nieumiejętności funkcjonowania, braku pewnej przestrzeni akceptacji. Nie zawsze tez jest dobrze, jak widać że ktoś za bardzo potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem (jest w stanie wiele robić za darmo), co oznacza, że ktoś kto o tym wie może go wyzyskać.

Bo w Niebie wszyscy będziemy (jesteśmy) równi. Tam nie ma i nie będzie bardziej i mniej najedzonych. Nie będzie i nie ma bardziej i mniej zmęczonych, zamożnych, docenionych. W nieskończoności jaką jest Pan Bóg nie ma wymiarów a to oznacza, że nie da się niczego porównać. Każdy dostanie tyle, ile potrzebuje i w dodatku niczego nie ubędzie Temu Który Daje. Niektórzy mówią o tym stanie "Komunizm".

"w kolejach małopolskich będzie można się wyspowiadać... 'W najbliższym czasie będziemy przekazywać dokładne informację, w których dokładnie pociągach pojawią się duchowni, którzy prowadzić będą spowiedź', przekazały Koleje Małopolskie". +++ to raczej nie jest fake news, tak biskupi polscy we współpracy z władzą przystępują do ofensywy wobec widma coraz lżejszej tacy +++ śmiać się czy płakać? ja się śmieję, a Państwo jak kto lubi ㋡

Dziękuję księdzu Adamowi Bonieckiemu za wzruszający, pełen ciepła wstępniak. Zakupy nie dla wszystkich są dostępne ze względu na ich ciężką sytuację finansową. Takim osobom należy współczuć, a nie oceniać i odrzucać.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]