Reklama

Miejcie litość dla dyktatora

Miejcie litość dla dyktatora

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Niemcy nie mogą uwolnić się od Hitlera. Kogóż mogłoby to dziwić? Żaden inny polityk nie zawładnął w tak krótkim czasie uczuciami europejskiego narodu, chlubiącego się tysiącletnią tradycją cywilizacyjną. Żaden nie miał takiego poparcia ogromnej większości społeczeństwa i żaden nie pociągnął później rodaków w przepaść. 60 lat po śmierci potwór ten znów kładzie się cieniem nad Niemcami.
Berlin 1945: Hitler odznacza chłopców z Hitlerjugend (scena z filmu)
W

W ciągu tych lat w RFN ukazała się niezliczona ilość książek czy filmów, których tematem były zbrodnie III Rzeszy, a zwykle w ich centrum pojawiała się postać Hitlera. Odnotujmy najsłynniejsze, jak szokujący film dokumentalny Erwina Leisera “Hitler - Mein Kampf" czy biografie książkowe: niemieckiego historyka Joachima Festa i dwóch Brytyjczyków, Allana Bullocka i Iana Kershawa [wszystkie ukazały się także po polsku - red.]. Prawdziwy zalew książek o zbrodniach nazistowskich oraz o uwikłaniu niemieckiego społeczeństwa przypadł na lata 80. i 90. Niewątpliwie, jeśli chodzi o samokrytyczne rozliczenie z dwunastoma najgorszymi latami ich historii, Niemcy wykonali ogromną pracę.

Teraz jednak poważny dotąd sposób przedstawiania czasów nazistowskich zmienia się na niekorzyść: zaczyna się “urynkowienie" postaci Hitlera; “urynkowienie" przez emocjonalizację i...

14963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]