Reklama

Ładowanie...

Miejcie litość dla dyktatora

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Niemcy nie mogą uwolnić się od Hitlera. Kogóż mogłoby to dziwić? Żaden inny polityk nie zawładnął w tak krótkim czasie uczuciami europejskiego narodu, chlubiącego się tysiącletnią tradycją cywilizacyjną. Żaden nie miał takiego poparcia ogromnej większości społeczeństwa i żaden nie pociągnął później rodaków w przepaść. 60 lat po śmierci potwór ten znów kładzie się cieniem nad Niemcami.
Berlin 1945: Hitler odznacza chłopców z Hitlerjugend (scena z filmu)
W

W ciągu tych lat w RFN ukazała się niezliczona ilość książek czy filmów, których tematem były zbrodnie III Rzeszy, a zwykle w ich centrum pojawiała się postać Hitlera. Odnotujmy najsłynniejsze, jak szokujący film dokumentalny Erwina Leisera “Hitler - Mein Kampf" czy biografie książkowe: niemieckiego historyka Joachima Festa i dwóch Brytyjczyków, Allana Bullocka i Iana Kershawa [wszystkie ukazały się także po polsku - red.]. Prawdziwy zalew książek o zbrodniach nazistowskich oraz o uwikłaniu niemieckiego społeczeństwa przypadł na lata 80. i 90. Niewątpliwie, jeśli chodzi o samokrytyczne rozliczenie z dwunastoma najgorszymi latami ich historii, Niemcy wykonali ogromną pracę.

Teraz jednak poważny dotąd sposób przedstawiania czasów nazistowskich zmienia się na niekorzyść: zaczyna się “urynkowienie" postaci Hitlera; “urynkowienie" przez emocjonalizację i...

14963

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]