Reklama

Miejcie litość dla dyktatora

Miejcie litość dla dyktatora

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Niemcy nie mogą uwolnić się od Hitlera. Kogóż mogłoby to dziwić? Żaden inny polityk nie zawładnął w tak krótkim czasie uczuciami europejskiego narodu, chlubiącego się tysiącletnią tradycją cywilizacyjną. Żaden nie miał takiego poparcia ogromnej większości społeczeństwa i żaden nie pociągnął później rodaków w przepaść. 60 lat po śmierci potwór ten znów kładzie się cieniem nad Niemcami.
Berlin 1945: Hitler odznacza chłopców z Hitlerjugend (scena z filmu)
W

W ciągu tych lat w RFN ukazała się niezliczona ilość książek czy filmów, których tematem były zbrodnie III Rzeszy, a zwykle w ich centrum pojawiała się postać Hitlera. Odnotujmy najsłynniejsze, jak szokujący film dokumentalny Erwina Leisera “Hitler - Mein Kampf" czy biografie książkowe: niemieckiego historyka Joachima Festa i dwóch Brytyjczyków, Allana Bullocka i Iana Kershawa [wszystkie ukazały się także po polsku - red.]. Prawdziwy zalew książek o zbrodniach nazistowskich oraz o uwikłaniu niemieckiego społeczeństwa przypadł na lata 80. i 90. Niewątpliwie, jeśli chodzi o samokrytyczne rozliczenie z dwunastoma najgorszymi latami ich historii, Niemcy wykonali ogromną pracę.

Teraz jednak poważny dotąd sposób przedstawiania czasów nazistowskich zmienia się na niekorzyść: zaczyna się “urynkowienie" postaci Hitlera; “urynkowienie" przez emocjonalizację i...

14963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]