Reklama

Führer: opowieść bez końca

Führer: opowieść bez końca

18.10.2015
Czyta się kilka minut
Tylko Napoleon doczekał się większej liczby filmów niż niemiecki „wódz”. Ale wyścig się nie skończył. Właśnie zaczął się jego kolejny etap.
Kadr z filmu o „przebudzonym” Hitlerze pt. „Er ist wieder da”. Fot. Materiały dystrybutora
S

Spacerując po Berlinie w te jesienne, deszczowe już dni, można doświadczyć niemiłego, w pierwszym odruchu, zaskoczenia. Człowiek przystaje, mruga oczami, w konfuzji szuka odpowiedzi. Bo oto na skwerach metropolii, która podobno nigdy nie zasypia, na słupach ogłoszeniowych i z plakatów nagle spogląda na nas – on. W dużym powiększeniu wielkoformatowego plakatu jego twarz robi piorunujące wrażenie. Czy to naprawdę on? Adolf Hitler?

Chcąc nie chcąc, zbliżamy się do plakatu, szukamy wyjaśnień. „Er ist wieder da” – czytamy wielkimi literami. On powrócił. On, czyli, jak zapowiada plakat, „Führer”, wkrótce powróci do Berlina i do Niemiec.

Musi minąć chwila, zanim uświadamiany sobie, że on jednak nie wróci, że to tylko reklama. Niesmaczna, wywołująca obrzydzenie w pokoleniu, które pamięta czasy, gdy on rządził Niemcami. Tylko reklama. Mająca zwrócić...

8621

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]