Reklama

Między dolarem, juanem i frankiem

Między dolarem, juanem i frankiem

11.08.2019
Czyta się kilka minut
Już nie tylko ekonomiści i politolodzy śledzą kolejne zwroty konfliktu gospodarczego USA i Chin.
K

Konsekwencje wojny celnej obu mocarstw widać także w kursie franka szwajcarskiego, od którego zależą raty kredytów mieszkaniowych 470 tysięcy polskich rodzin. Zaniepokojeni inwestorzy znów kupują tę walutę, której cena sięga już 4 zł.

Tymczasem spór gospodarczych gigantów nabiera temperatury. W pierwszych dniach sierpnia Pekin rozkołysał rynki finansowe, pozwalając, by po raz pierwszy od kryzysu w 2008 r. cena chińskiej waluty spadła poniżej 7 juanów za dolara. Waszyngton oficjalnie oskarżył Chiny o manipulacje kursowe, które szkodzą amerykańskim firmom zlecającym produkcję w Państwie Środka i zwiększają przy okazji i tak gigantyczną chińską nadwyżkę w bilansie handlowym z USA. Chiński Bank Centralny nie przyznał się naturalnie do interwencji, trudno jednak uwierzyć, że niespodziewane załamanie kursu juana nie miało związku z wystąpieniem prezydenta USA, który kilka dni wcześniej ogłosił – oczywiście na Twitterze – nałożenie od 1 września 10 proc. ceł na chiński eksport do USA warty 300 mld dolarów. Pekin formalnie odpowiedział na razie zakazem importu produktów rolnych z USA, głównie soi. Nie wyklucza jednak wprowadzenia ceł na inne amerykańskie produkty.

Chińczycy uważają, że Trump z premedytacją złamał warunki porozumienia, które zespół negocjatorów obu krajów wypracował na kilka dni przed pojawieniem się wpisu, w którym prezydent USA poinformował o nowych cłach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]