Reklama

Miasto ze światła

Miasto ze światła

06.11.2006
Czyta się kilka minut
Arkadyjskie ogrody, a nad nimi sieć zawieszonych w powietrzu świetlistych dróg. Klasyczna utopia w symbiozie z futurystyczną przepowiednią. Zdjęcie Petera Białobrzeskiego to obraz realnie istniejącego miasta i zapowiedź przyszłości - rodzącej się potęgi Azji.
P

Przez dwa lata Białobrzeski portretował największe i najbogatsze miasta Południowo-Wschodniej Azji - Szanghaj, Shenzen, Hongkong, Bangkok, Kuala Lumpur i Singapur. Powstały w ten sposób cykl "Neonowe tygrysy" wzbudził uznanie jury World Press Photo, które w 2003 r. przyznało niemieckiemu fotografowi I nagrodę w kategorii "Sztuka-Reportaż".

Azjatyckie metropolie na zdjęciach Białobrzeskiego przypominają miasta przyszłości. Promieniują złotym blaskiem świateł, które dzięki długiemu naświetlaniu wypłynęły z ulicznych latarni, wnętrz sklepów i mieszkań, reflektorów samochodów i wszechobecnych neonów. Na wykonywanych wieczorem lub nocą fotografiach niebo osiąga jasność dnia, miasto zaś rozświetla się do nienaturalnego poziomu. Taką feerią świateł rozbłyskuje monumentalna architektura nowoczesnych wysokościowców i monstrualnych rozmiarów bloków mieszkalnych,...

4548

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]