Reklama

Ciało w negatywie

Ciało w negatywie

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Twórcy "Dekady wyznaczyli sobie ambitny cel: "pokazania aktualnych, różnorodnych spojrzeń na ciało, kontrowersyjności i wieloznaczności tematu. Rok temu, z powodu żałoby po śmierci Papieża, imprezę odwołano. Odbyła się teraz - i nie była ani kontrowersyjna, ani różnorodna, a już na pewno nie aktualna. Czego zabrakło?.
Aneta Grzeszykowska, bez tytułu [#16], 2006 /fot. Galeria Raster
N

Nie od dziś wiadomo, że polska fotografia od lat nie może się wyzwolić od archaicznego konceptualizmu. Tymczasem organizatorzy "Dekady" uraczyli nas sporą dawką fotografii konceptualnej, zaznaczając, że to kluczowa część imprezy.

Powtórka i banał

Zbigniew Dłubak, Andrzej Lachowicz czy Natalia LL to co prawda klasyka, ale powtarzana do znudzenia i wyeksploatowana. Samo miejsce prezentacji zdjęć Lachowicza - Muzeum Archeologiczne - jest ironicznym komentarzem do ich "aktualności".

Druga część wystaw dotyczyła aktu - klasycznego (Wantuch), nowoczesnego (Tyszko), historycznego (Dorys) - bądź ciała traktowanego jako "uniwersalna forma", którą rzeźbi się światłem, traktuje jako martwą naturę, pejzaż (Łagocki, Plewiński, Nowak, Hnatiuk). Do tych nużących w nadmiarze zabaw formalnych dorzucono zdjęcia z kalendarza...

10641

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]