Reklama

Wkrótce będzie nowocześnie

Wkrótce będzie nowocześnie

04.05.2020
Czyta się kilka minut
Architektura przełomu wieków świadczy o wielkim optymizmie tamtych lat. Nawet jeśli wydaje się nam dziś dziwaczna i pokraczna.
wizualizacja jego przebudowy. Koncepcja pracowni TOPROJEKT (Rybnik), AND STUDIO (Paryż) oraz STUDIO ANTONINI (Paryż).
N

Niedawno ogłoszono projekt przebudowy częstochowskiego dworca kolejowego. Schludna, oszczędna i neutralna raczej konstrukcja zastąpi lśniący od lustrzanych szyb przestrzenny rebus, jakim jest obecny budynek Częstochowy Głównej.

To dworzec zbyt duży jak na potrzeby miasta, mało ergonomiczny, trudny do urządzenia, zmuszający pasażerów do błądzenia po labiryntach – a jednak szkoda będzie optycznych zabaw, imponującej przestrzenią, choć pustej hali, strażackoczerwonego konturu całości. W swoim krótkim życiu (trwającym od 1996 r., co pamiętam ze względów osobistych: wkrótce po otwarciu zakupiłam w podziemnym pasażu kasetę „Brit Awards 96”) Częstochowa Główna stała się pomnikiem przyszłości, która jednak nie nadeszła, dlatego warto go zapamiętać właśnie w taki sposób: jako świadectwo optymizmu przełomu wieków.

Takich śladów milenijnego entuzjazmu, który kazał projektantom...

15459

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Postmodernizm nie jest niczemu winien ani specjalnie charakterystyczny dla Polski. Proszę dodać że styl ów trafił do nas z dwudziestoletnim opóźnieniem. Także echo sugestii że styl architektoniczny można kontrolować nadzorem budowlanym jest nie trafione. Taki groch z kapustą, sytuacja społeczna i smak architektoniczny w jednym worku. Pani Olgo, Pani odchyla aparat przy robieniu zdjęć i wszystkie budynki walą się w tył. Fotografując architekturę aparat trzymamy prosto.

@deiks w środa, 06.05.2020, 19:07. Winien, nie winien... Do Polski zawitał nie tylko później, ale nie był reakcją na modernizm - w każdym razie nie bezpośrednią - lecz na siermiężność, co poniekąd zdeterminowało jakość tej reakcji. Uwaga o zdjęciach słuszna, ale bez podnośnika lub odpowiedniego dystansu, który nie zawsze jest możliwy, trudno nie zadrzeć obiektywu w górę. Można to łatwo skorygować w kilka sekund jednym z wielu narzędzi, w tym darmowych i dostępnych online. Pozwoliłem sobie wrzucić tu przykład - wyprostowane ostatnie zdjęcie z artykułu: https://ibb.co/6RhYXVQ

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]