Reklama

Media bez polityki

Media bez polityki

27.05.2019
Czyta się kilka minut
Rosyjski Kommiersant to duży dom wydawniczy z tradycjami, wydaje m.in. poczytną gazetę codzienną.
W

W zeszłym tygodniu po interwencji właściciela Aliszera Usmanowa, jednego z najbogatszych oligarchów, zwolniono dwóch dziennikarzy działu politycznego dziennika „Kommiersant” pod zarzutem zamieszczenia zakazanego „materiału na zamówienie” i naruszenie etyki dziennikarskiej. Materiał ten to mała wzmianka o planach odwołania 70-letniej przewodniczącej Rady Federacji (izba wyższa parlamentu) Walentiny Matwijenko i powierzenia tej funkcji dyrektorowi wywiadu Siergiejowi Naryszkinowi. Tekst oparto na doniesieniach „anonimowego źródła”, dziennikarze odmówili jego ujawnienia.

W akcie solidarności ze zwolnionymi kolegami z gazety odeszli wszyscy dziennikarze pracujący w dziale politycznym, a 220 dziennikarzy z innych działów i wydań podpisało list protestacyjny. Rzecz bez precedensu w rosyjskich mediach. W środowisku rozpętała się burza: decyzję kierownictwa gazety nazwano cenzurą, w komentarzach podnoszono, że wszystkie rosyjskie media poddawane są presji ze strony władz, i że znacząca większość obsługuje interesy Kremla, zapominając o podstawowej misji uczciwego informowania opinii publicznej. Masowo udzielano wsparcia dziennikarzom, którzy w proteście opuścili redakcję.

Czy wydarzenia w „Kommiersancie” wpłyną na sytuację mediów w Rosji? Nic nie wskazuje na to, by kontrola ze strony władz miała osłabnąć, wręcz przeciwnie. Może tylko „anonimowe źródła” karmiące czasem gazety rewelacjami zza kulis będą jeszcze ostrożniejsze. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]