Reklama

Maszyna losująca

Maszyna losująca

08.03.2021
Czyta się kilka minut
W

W czasopiśmie „Science” opisano urządzenie generujące losowe ciągi bitów (czyli zer i jedynek) z rekordową szybkością ok. 250 bilionów bitów na sekundę. Sercem wynalazku jest mikroskopijny laser półprzewodnikowy, który zaprojektowano tak, by nie świecił ciągłym, stabilnym światłem, lecz by „mrugał” w nieprzewidywalny sposób. Owa nieprzewidywalność wynika z prawideł mechaniki kwantowej. Urządzenie rejestruje fluktuacje światła za pomocą superszybkiej kamery i przetwarza je na szeroki strumień zer i jedynek.

We współczesnym zdigitalizowanym świecie panuje ogromne zapotrzebowanie na losowe ciągi bitów. Karmią się nimi algorytmy szyfrujące, zabezpieczające niemal każdą transmisję danych. Wbrew pozorom, wcale nie jest łatwo wytworzyć przypadkowe łańcuchy liczb. Wykorzystywane w tym celu programy – zwane generatorami liczb pseudolosowych – są szybkie, ale do pewnego stopnia przewidywalne. Dlatego w poszukiwaniu losowości sięga się po zjawiska fizyczne, takie jak szumy w obwodach elektronicznych. Te jednak są „za wolne”, żeby pokryć rosnące zapotrzebowanie na przypadkowość.

Nowy prototyp może stanowić przełom. Nie tylko jest setki razy szybszy od dotychczasowych rozwiązań, ale jest też stosunkowo prosty i mały. Jak przekonują badacze, ich urządzenie bez problemu zmieści się w przyszłych smartfonach. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]