Reklama

Naucz się, drogie dziecko...

Naucz się, drogie dziecko...

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Szkoła to rodzaj niedemokratycznego przymusu. Nawet siedzi się niedemokratycznie: w ławkach, jeden za drugim, wzajemnie siebie nie słysząc. Nowa matura narusza stary reżim: licealiści zdają ten sam egzamin, ich oceny mają tę samą wartość, a uczciwy maturzysta przestał być frajerem.
W

Wszyscy skakali na głęboką wodę, także Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu - może z tego powodu nie zawsze było wydolne. Maturzyści oblegają uczelnie, egzaminatorzy oddychają z ulgą po trzech weekendach, kiedy sprawdzali nawet i 100 prac. Przez dwa lata w formule nowej matury nic się nie zmieni (z takim wyprzedzeniem trzeba planować jakiekolwiek korekty). Jednak wielu już teraz chciałoby zmian.

Egzamin z etyki

Minister edukacji narodowej i sportu Mirosław Sawicki przyznał, że prezentacje z języka polskiego, poprzedzające egzaminy pisemne, mają tyle samo przeciwników co zwolenników. Prezentacje jednak przeprowadzono - wątpliwości pozostały.

Co właściwie sprawdza prezentacja? - pytał na łamach “TP" Witold Bobiński (“W krainie wielkiej fikcji", nr 22/05): “Umiejętność pamięciowego opanowania tekstu? Rzetelną...

12334

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]