Reklama

Mały grysik

Mały grysik

03.04.2012
Czyta się kilka minut
Nie chcą zmian w nauczaniu historii w szkołach ponadgimnazjalnych. W obronie swoich racji przez 11 dni prowadzili głodówkę. Za nimi poszli następni.
2

21 marca, kościół Salezjanów pw. św. Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach. Obok bocznych drzwi, wiodących do kościelnych podziemi, napis: „Protest głodowy”; na płocie okalającym teren świątyni – plakat. – To nasz „napłotnik” – tłumaczy Leszek Jaranowski, jeden z uczestników głodówki. Do czego służy? Wedle Jaranowskiego to swoista kronika protestu: zostaje w nim opisany każdy dzień. – O, proszę spojrzeć – pokazuje palcem. – Pierwszy wpis: 19 marca, godzina 9.30, początek akcji.

Niewielka salka w piwnicy. Na ziemi pięć śpiworów, jeden obok drugiego. – Trochę tu u nas jak w harcerstwie – śmieje się Adam Kalita, kolejny głodujący. Prócz niego i Jaranowskiego w proteście uczestniczą jeszcze: Grzegorz Surdy, Marian Stach (w dziewiątym dniu został odwieziony przez pogotowie; jego miejsce zajął Marcin Szymański) i Ryszard Majdzik.

Co ich łączy? Przede wszystkim przyjaźń....

5794

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]