Reklama

Swetry i garnitury

Swetry i garnitury

30.01.2006
Czyta się kilka minut
Specjaliści od spektakularnych akcji. Milicja wdrapywała się po nich na rusztowania, ściągała siedzących z chodników, wyciągała z oplakatowanych tramwajów. Mieli po 20-30 lat i wywodzili się z "Solidarności, Komitetu Oporu Społecznego, KPN, PPS, Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego, Pomarańczowej Alternatywy, Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Federacji Młodzieży Walczącej.
Krakowska manifestacja ruchu Wolność i Pokój przeciwko wyborowi Jaruzelskiego na prezydenta (fot. Andrzej Stawiarski)
C

Część nazywała siebie konserwatystami, ale ich cele sprawiały, że przyłączyli się do nich anarchiści i pacyfiści, a ruch zaczęto postrzegać jako lewicowy.

Inność Ruchu Wolność i Pokój była jednak zasadnicza: zrezygnowali z konspiracji, walczyli o załatwienie konkretnych spraw, np. zmianę roty przysięgi żołnierskiej i likwidację fragmentu o wierności Armii Czerwonej. Poruszyli temat tabu. - Bałem się - opowiada Marek Adamkiewicz. - Uzasadniałem odmowę tym, że przecież jest NATO, a przykładowo Niemcy nie muszą przysięgać na wierność królowej angielskiej. I że chciałbym, by mój kraj był partnerem, a nie niewolnikiem w jakimś sojuszu militarnym. Oprócz zastępcy dowódcy ds. politycznych nic złego ze strony oficerów mnie nie spotkało. Represje zaczęły się dopiero po aresztowaniu.

W 1979 i 1980 r. odmówili złożenia przysięgi Roland Kruk i Leszek...

18179

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]