Reklama

Nie chcą i już

03.01.2007
Czyta się kilka minut
1 stycznia Słowenia znalazła się w strefie euro. Kiedy w jej ślady pójdzie Polska? Spróbujmy poszukać odpowiedzi, analizując wypowiedzi przedstawicieli koalicji rządowej.
fot. KNA-Bild
N

Nie są one może zbyt częste, ale za to, nawet jak na standardy obowiązujące w tych kręgach w kwestiach ekonomicznych, wyjątkowo pokrętne. Załącznik 1. do deklaracji programowej "Solidarne państwo", towarzyszącej rewitalizacji koalicji PiS-Samoobrona-LPR, rozwijając w kilku punktach zasady "suwerennego państwa", obiecuje zachowanie przez rząd "pragmatycznego stanowiska w sprawie wspólnej waluty". Pragmatycznego, czyli - jak łatwo się domyślić - nie na łapu-capu, bo euro uszczupla zasób suwerenności gospodarczej. A tej gotowi jesteśmy bronić. W znaczeniu nadanemu temu pojęciu przez koalicjantów pragmatyzm to tyle co wstrzemięźliwość, nieufność, niechęć.

Oprócz tego "oficjalnego stanowiska" mieliśmy w minionym roku całą serię luźnych dywagacji na temat euro ze strony pana prezydenta, pana premiera, pani wicepremier-minister finansów i pomniejszych kacyków...

18742

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]