Malowanie Ziemi na zielono

Szczyt klimatyczny ONZ w Glasgow miał pomóc zapobiec katastrofie. Ale zamiast globalnego porozumienia jest seria bezzębnych obietnic.

Reklama

Malowanie Ziemi na zielono

15.11.2021
Czyta się kilka minut
Szczyt klimatyczny ONZ w Glasgow miał pomóc zapobiec katastrofie. Ale zamiast globalnego porozumienia jest seria bezzębnych obietnic.
Marsz Friday For Future na ulicach Glasgow, 5 listopada 2021 r. Jeff J Mitchell / Getty Images
1

1.Gdy w zeszłym tygodniu w Glasgow zamykano obrady szczytu klimatycznego COP26, w obozie dla uchodźców Dar-es-Salam w Czadzie właśnie skończyła się pora deszczowa, która w tym roku przyniosła wyjątkowo gwałtowne ulewy. Niedługo zaczną się dni ze skwarem przekraczającym 40 st. Celsjusza. Niektórzy w Dar-es-Salam dostali od organizacji humanitarnych plastikowe płachty, pod którymi chronią się przed pogodowymi ekstremami. Innym musi starczyć schronienie sklecone z gałęzi i starych szmat. Glasgow odległe jest od Dar-es-Salam tak, jakby było w innej galaktyce. Choć to o losie m.in. ludzi takich, jak mieszkańcy tego obozu na obrzeżach miasteczka Baga Sola, właśnie zadecydowano.

„Wiemy, co mówią naukowcy, nauczyliśmy się ich nie ignorować” – podkreślał, otwierając COP26, jego gospodarz, premier Wielkiej Brytanii. To samo powtarzali politycy z całego świata od...

20183

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]