Reklama

Ładowanie...

Mało turystów, gigantyczne rachunki za energię i zmora aplikacji: Lokale gastronomiczne balansują na krawędzi opłacalności

19.02.2023
Czyta się kilka minut
Żadna branża nie dostała przez ostatnie lata bardziej w kość niż gastronomia.
Zamknięta z powodu pandemii restauracja w centrum Wrocławia, czerwiec 2021 r. / BARTŁOMIEJ MAGIEROWSKI / EAST NEWS
K

Karmienie Polaków nigdy nie należało do najbardziej intratnych gałęzi gospodarki z uwagi na ogromną konkurencję w branży – jednak pandemiczne lata 2020-2021 były dla niej gehenną. W 2021 r. gastronomia z hotelarstwem stały się wręcz najmniej rentowne ze wszystkich sekcji działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwa te osiągnęły łączne obroty w wysokości 20,1 mld złotych. W tym samym czasie na koszty wydały 19,2 mld zł, czyli niewiele mniej, niż wyniósł ich obrót, co tylko świadczy, jak ciężki to biznes. Wszystkie razem wyszły ledwo ponad kreskę. Rentowność firm z gastronomii i hotelarstwa w 2021 r. wyniosła 3,9 proc. Średnią dla całej gospodarki było 5,5 proc.

Wiele firm z branży działa jako mikroprzedsiębiorstwa; zatrudniają co najwyżej 10 pracowników i nie posiadają dużego zgromadzonego kapitału, są więc nieodporne na wstrząsy. W obrębie najmniejszych firm gastronomia...

11173

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]