Zysk górniczych spółek spadł o połowę

Z powodu zagmatwanego systemu dopłat i ulg zagwarantowanych branży w zamian za stopniowe ograniczanie wydobycia trudno dokładnie poznać sytuację finansową górniczych spółek.

06.12.2023

Czyta się kilka minut

Rozładunek węgla w Porcie Gdańskim. Grudzień 2022 r. / Fot. Wojciech Stróżk / Reporter
Rozładunek węgla w Porcie Gdańskim. Grudzień 2022 r. / Fot. Wojciech Stróżk / Reporter

W najbliższych dniach PiS ma zamiar wprowadzić do projektu przyszłorocznego budżetu autopoprawkę, która zagwarantuje trzem górniczym spółkom dotacje w wysokości 7 mld zł (z czego 5,5 mld zł miałaby otrzymać Polska Grupa Górnicza). Według wiceministra aktywów państwowych Marka Wesołego to żadne zaskoczenie, tylko ciąg dalszy „wygaszania” górnictwa. W kończącym się roku PGG w ogóle nie skorzystała z przysługujących jej 4,5 mld zł; w 2022 r. otrzymała 1,4 mld z zakładanych 4 mld zł.

Potencjalne przyszłe problemy finansowe spółek wynikają z dwóch kwestii. Zmniejszane jest wydobycie – w tym roku PGG wyprodukuje o 2,5 mln ton węgla mniej niż w planie; według związkowców to efekt uzgodnionej w umowie społecznej redukcji zdolności produkcyjnych. Po drugie, energetyka zmniejsza zapotrzebowanie na polski węgiel, gdyż stopniowo się dekarbonizuje. Podczas kryzysu energetycznego sprowadziliśmy też niemal rekordową ilość węgla z zagranicy. Możliwy jest również spadek cen węgla na rynkach światowych. Efekt? Według Agencji Rozwoju Przemysłu w okresie styczeń-wrzesień górnictwo zanotowało niecałe 4 mld zł zysku (w tym samym okresie w 2022 r. było to aż 8 mld zł).

Nowy rząd powinien uporządkować sytuację finansową górniczych spółek. Najpierw trzeba jednak uzyskać od Komisji Europejskiej zatwierdzenie programu wsparcia górnictwa. Mimo braku akceptacji Brukseli, pierwsze pieniądze już wypłacono – gdyby spółki musiały zwrócić pobrane pieniądze, ich sytuacja stałaby się dramatyczna.

Inflacja, recesja, kryzys. Waluty, kredyty, banki. Nuda? Wielu z nas deklaruje brak zainteresowania gospodarką – niestety, bez gwarancji wzajemności. My traktujemy ją po ludzku.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 50/2023

W druku ukazał się pod tytułem: Zysk spadł o połowę