Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Londyn wzywa Moskwę

Londyn wzywa Moskwę

14.03.2018
Czyta się kilka minut
Zaostrza się konflikt brytyjsko-rosyjski: premier Theresa May zdecydowała się na wydalenie z kraju 23 rosyjskich dyplomatów, a Brytyjczycy podróżujący lub przebywający w Rosji proszeni są o szczególną ostrożność.
Angielskie służby zabezpieczają samochód, który mógł być użyty w trakcie ataku na Siergieja Skripala, Gillingham, 14 marca 2018 r. / Fot. Adrian Dennis / AFP Photo / East News
Angielskie służby zabezpieczają samochód, który mógł być użyty w trakcie ataku na Siergieja Skripala, Gillingham, 14 marca 2018 r. Fot. Adrian Dennis / AFP Photo / East News
B

Brytyjska premier prosiła o wyjaśnienie, w jaki sposób produkowana w przeszłości w Rosji trująca substancja paraliżująco-drgawkowa „nowiczok” znalazła się w Salisbury – otruto tam Siergieja Skripala, byłego rosyjskiego oficera GRU, który w przeszłości pracował na rzecz brytyjskiego wywiadu, oraz jego córkę (oboje walczą o życie). Jednak Rosja, jak powiedziała May, odpowiedziała jedynie pogardą. Stąd seria radykalnych kroków, m.in. wydalenie dyplomatów, zawieszenie stosunków dyplomatycznych na wysokim szczeblu czy zapowiedź nieobecności rodziny królewskiej i członków rządu na piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji. Mówi się też o zamrożeniu rosyjskich aktywów w Wielkiej Brytanii, o ile okaże się, że są wykorzystane w sposób zagrażający brytyjskiemu bezpieczeństwu.

Fakt, że przedstawiciele rodziny królewskiej nie pojadą na mundial, zapewne Moskwy nie wzruszy. Bardziej bolesne mogłyby okazać się sankcje finansowe, o ile uderzyłyby w majątki rosyjskich oligarchów, którzy od lat inwestują w Londynie, ale to nie jest takie proste. Moskwa tymczasem zaprzecza, jakoby była zamieszana w otrucie Skripala i jego córki, zaś decyzję o wydaleniu dyplomatów uznaje za niemożliwą do zaakceptowania i krótkowzroczną.

Jednocześnie z dyplomatyczną wymianą ciosów w Wielkiej Brytanii toczy się śledztwo w sprawie ataku na Skripala. Nie wiadomo jeszcze, ani jak dokładnie go przeprowadzono, ani jaki był motyw sprawców. Brytyjska prasa zaczęła od spekulacji, że jest to zemsta na szpiegu, który zmienił pracodawcę, ale Skripal został oficjalnie wypuszczony z Rosji w ramach wymiany szpiegów w 2010 r. Jeśli jego otrucie rzeczywiście miałoby być ostrzeżeniem dla innych, oznaczałoby to poważny problem dla brytyjskiego wywiadu, który okazał się niezdolny do ochrony osób, które dla niego pracowały. Co więcej: w Salisbury zagrożone było zdrowie i życie osób postronnych, m.in. brytyjskiego policjanta, który pierwszy był na miejscu zdarzenia.

Rozwojem sytuacji zaniepokojone jest NATO, zbierze się też w tej sprawie Rada Bezpieczeństwa ONZ. O swojej solidarności z Brytyjczykami zapewniła Unia Europejska. Wielka Brytania nie jest więc w konfrontacji z Moskwą osamotniona – tym bardziej jednak niektórzy komentatorzy przypominają, jak ryzykowną decyzją był Brexit, i jak zmieni się pozycja Londynu po tym, jak w przyszłym roku opuści Unię.

Sprawę rosyjsko-angielskiego kryzysu opisuje także na swoim blogu Anna Łabuszewska. Oto jej najnowszy wpis.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]