Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Liturgia do naprawy

Liturgia do naprawy

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Nad posoborową liturgią gromadzą się chmury. "Ona nie jest prawdziwą realizacją wizji Soboru Watykańskiego II" - uważa abp Malcolm Ranjith, sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, postulując "reformę reformy".
O

O arcybiskupie ze Sri Lanki zrobiło się głośno w listopadzie 2007 r., gdy ostro przywoływał do porządku "teologów, liturgistów, księży, biskupów, a nawet kardynałów", którzy krytycznie odnieśli się do papieskiego dokumentu uwalniającego Mszę trydencką (z 7 lipca 2007 r.). Mówił o narodzinach "rebelii przeciwko Papieżowi" i o "grzechu pychy (...) diecezji i całych krajów, a nawet wysokich dostojników kościelnych". W odpowiedzi dało się słyszeć głosy, że za strofowanie biskupów Ranjith winien ustąpić ze stanowiska sekretarza Kongregacji. Skończyło się na tym, że nie został wybrany na jej prefekta, gdy z tego stanowiska ustępował kard. Francis Arinze.

Abp Ranjith już od kilku lat głośno krytykował błędy i nadużycia w posoborowej liturgii: teatralność, taniec, stosowanie instrumentów muzycznych, niesakralne pieśni czy rozpolitykowane kazania. Nigdy jednak nie...

4781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]