Reklama

Liturgia do naprawy

Liturgia do naprawy

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Nad posoborową liturgią gromadzą się chmury. "Ona nie jest prawdziwą realizacją wizji Soboru Watykańskiego II" - uważa abp Malcolm Ranjith, sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, postulując "reformę reformy".
O

O arcybiskupie ze Sri Lanki zrobiło się głośno w listopadzie 2007 r., gdy ostro przywoływał do porządku "teologów, liturgistów, księży, biskupów, a nawet kardynałów", którzy krytycznie odnieśli się do papieskiego dokumentu uwalniającego Mszę trydencką (z 7 lipca 2007 r.). Mówił o narodzinach "rebelii przeciwko Papieżowi" i o "grzechu pychy (...) diecezji i całych krajów, a nawet wysokich dostojników kościelnych". W odpowiedzi dało się słyszeć głosy, że za strofowanie biskupów Ranjith winien ustąpić ze stanowiska sekretarza Kongregacji. Skończyło się na tym, że nie został wybrany na jej prefekta, gdy z tego stanowiska ustępował kard. Francis Arinze.

Abp Ranjith już od kilku lat głośno krytykował błędy i nadużycia w posoborowej liturgii: teatralność, taniec, stosowanie instrumentów muzycznych, niesakralne pieśni czy rozpolitykowane kazania. Nigdy jednak nie...

4781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]