Reklama

Lewica i Kościół- debata

Lewica i Kościół- debata

08.08.2007
Czyta się kilka minut
Alain Badiou, jeden z najczęściej komentowanych francuskich filozofów, pisarzy i działaczy politycznych, jest również autorem książki o św. Pawle, której polski przekład ukazał się przed kilkoma miesiącami z inicjatywy "Krytyki Politycznej". Dla Badiou, zdeklarowanego ateisty, Apostoł Narodów to jedynie "teoretyk uniwersalizmu": wszelkie teologiczne elementy Ewangelii i nauczania Pawłowego są w rozprawie Francuza wyśmiane, zredukowane lub w najlepszym razie zbyte milczeniem. Po co więc debata wokół niej na łamach katolickiego pisma? Są dwa powody. Pierwszy związany ze sporem wokół miejsca religii w "postsekularnym" świecie ("Dziś przekonania religijne są ważne", pisze sam Badiou, a "świata nie można podzielić na religijny i niereligijny"); drugi - z szukaniem przez środowisko nowej lewicy języka do dyskursu z chrześcijaństwem i Kościołem w Polsce. Czy jest to wyjście z ideologicznych okopów, czy jedynie stary sentyment do "ewangelicznego socjalizmu" bez etykiety Kościoła? Pytanie zostawiamy otwarte, niech służy dalszej debacie.
0

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]