Reklama

Lewica i Kościół- debata

Lewica i Kościół- debata

08.08.2007
Czyta się kilka minut
Alain Badiou, jeden z najczęściej komentowanych francuskich filozofów, pisarzy i działaczy politycznych, jest również autorem książki o św. Pawle, której polski przekład ukazał się przed kilkoma miesiącami z inicjatywy "Krytyki Politycznej". Dla Badiou, zdeklarowanego ateisty, Apostoł Narodów to jedynie "teoretyk uniwersalizmu": wszelkie teologiczne elementy Ewangelii i nauczania Pawłowego są w rozprawie Francuza wyśmiane, zredukowane lub w najlepszym razie zbyte milczeniem. Po co więc debata wokół niej na łamach katolickiego pisma? Są dwa powody. Pierwszy związany ze sporem wokół miejsca religii w "postsekularnym" świecie ("Dziś przekonania religijne są ważne", pisze sam Badiou, a "świata nie można podzielić na religijny i niereligijny"); drugi - z szukaniem przez środowisko nowej lewicy języka do dyskursu z chrześcijaństwem i Kościołem w Polsce. Czy jest to wyjście z ideologicznych okopów, czy jedynie stary sentyment do "ewangelicznego socjalizmu" bez etykiety Kościoła? Pytanie zostawiamy otwarte, niech służy dalszej debacie.
0

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]