Reklama

Krytyka warta debaty

Krytyka warta debaty

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Książki byłego dominikanina i byłego księdza nie należy kwitować wzruszeniem ramion ani argumentami ad hominem. Mimo że czytelnik słabo zorientowany w kwestiach teologii czy dyscypliny kościelnej może przeżyć szok.
Jan Paweł II podczas pielgrzymki na Kubę w 1998 r. / fot. KNA-Bild
R

Rzeczywiście pozycja autora "krytycznej analizy" jest wyjątkowo niezręczna. Sam o tym zresztą wspomina, uprzedzając zarzut, że pisząc krytycznie o pontyfikacie Jana Pawła II, chciał usprawiedliwić swoją decyzję odejścia ze stanu duchownego. Odpowiada: "Nie piszę dlatego, że wystąpiłem, ale wystąpiłem, by pisać", "nie kompleks i uwarunkowanie, ale szansa swobodnej wypowiedzi jest tu motywem istotnym". Przewidując zaś niemerytoryczne zarzuty natury moralnej ("sam odszedł z zakonu, a innych poucza"), dopowiada: "nawet moja ewentualna niegodziwość nie polepszy stanu faktycznego Kościoła katolickiego, który tu opisuję".

W istocie, warto pokonać uprzedzenia i wejść ad medias res. Nie najważniejsze przecież jest, kto mówi, ale to, co mówi. Pytania, które Bartoś stawia, i tak nas dopadną. Wiele z nich powtarzano zresztą od lat na Zachodzie. Jeśli nie zaszkodziły...

8509

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]