Reklama

Leśmian dopełniony

Leśmian dopełniony

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Bolesław Leśmian: UTWORY DRAMATYCZNE. LISTY
U

Uff, edycja „Dzieł wszystkich” jednego z największych poetów polskich dobiegła szczęśliwie końca! Mam nadzieję, że zapowiadane „Kalendarium Leśmianowskie” również kiedyś się ukaże, choć Państwowy Instytut Wydawniczy znajduje się w likwidacji...

Pierwszą część czwartego tomu „Dzieł” zajmują dramaty Leśmiana, nie opublikowane za jego życia, a dla czytelników i badaczy długo pozostające jedynie legendą, jako że ich rękopisy, ocalone podczas wojny przez żonę poety, znalazły się w Argentynie, a następnie w archiwum uniwersytetu w Austin w Teksasie. Część drugą stanowi korespondencja – zachowane listy Leśmiana, a także listy Zofii Chylińskiej-Leśmianowej i Marii Ludwiki z Leśmianów Mazurowej z lat 1959–1969 do edytora „Dzieł”, Jacka Trznadla.

Tom otwierają dwie „baśnie mimiczne”, z których druga jest w istocie rozbudowaną wersją pierwszej. „Pierrot i...

4319

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]