Reklama

Lekcja historii

Lekcja historii

15.11.2011
Czyta się kilka minut
U nas, w Krakowie, świętowanie rocznicy niepodległości potraktowano z daleko posuniętą, tradycyjną tu, rezerwą.
J

Jesień krakowska uniemożliwia gwałtowne ruchy, łupanie w kościach ogranicza aktywność do składania w stosownych miejscach kwiecia i - w przypadkach skrajnych - do śpiewania starożytnych pieśni na Rynku. Gdy mówca pomyli Wieniawę z Wieniawskim, zebrani przyjmują to delikatnymi oklaskami, będącymi ilustracją tutejszego dystansu i temperamentu. Tak wyglądają krakowskie obchody. Najbrutalniejsze krakowskie zachowania można znaleźć w bardzo zakurzonych relacjach. Ot, Karol Estreicher w swej czytanej już chyba przez nielicznych książce pt. "Nie od razu Kraków zbudowano" wspomina, że dostał od ojca w skórę po to tylko, by ta wielka data zapisała mu się w głowie na całe życie.

W stolicy jest inaczej. Jak można wnioskować z licznych komentarzy, wychodzi na to, że ogarnięte nieoczekiwanym szałem kobiety karmiące spaliły owego piątku kilkanaście radiowozów i parę...

3903

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]