Reklama

Ostrzykani

Ostrzykani

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Dziś, w odróżnieniu od większości dyskutantów, spróbujemy nie odpowiedzieć na pytania, kto był de facto przywódcą Solidarności ani kto wprowadzał Polskę do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Fot. Grażyna Makara
Stanisław Mancewicz / Fot. Grażyna Makara /
O

Otóż mniemamy z całą mocą, że są to pytania interesujące tylko dla bardzo wąskiego grona, oderwanego gruntownie od naszych przemiłych mas. Przemiłym masom jest całkowicie obojętne, któż to był przywódcą Solidarności i z jakiej to okazji znaleźliśmy się w NATO, dlatego właśnie – jak pokazuje praktyka – pytania o te detale można publicznie stawiać wielokrotnie oraz bezkarnie dowolnie na nie odpowiadać.

Wiele jest pytań dotyczących historii naszego kraju. Trudnych i łatwych. Na wiele, a nawet rzec można – na żadne z nich – nie ma kanonicznej, obowiązującej wszystkich odpowiedzi, prócz może tych związanych z okolicznościami i datą bitwy pod Grunwaldem. I chyba dlatego historia Polski jest w świadomości społeczeństwa bardziej kategorią z krainy mitu niźli dziedziną nauki. Bardzo porządnie się utrwaliło, że każda okoliczność historyczna może podlec tu modyfikacji. Doświadczenie...

3630

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]