Reklama

Lekceważenie wiedzy

Lekceważenie wiedzy

05.03.2007
Czyta się kilka minut
We współczesnych czasach politycy muszą korzystać z wiedzy ekspertów, nawet jeśli opinie przez nich wyrażane im nie odpowiadają. Oczywiście, nie muszą się stosować do ich zaleceń. Ale nie mogą się na nich obrażać.
P

Pretekstem do napisania tego tekstu są dwa zdarzenia: lekceważąca wypowiedź premiera Jarosława Kaczyńskiego na temat poglądów Zbigniewa Brzezińskiego (gdy Brzeziński skomentował wyrzucenie z rządu Radka Sikorskiego) oraz usunięcie ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Romana Kuźniara po tym, jak napisał on krytyczną analizę na temat umieszczenia w Polsce "tarczy antyrakietowej". Brzeziński i Kuźniar poglądami premiera zapewne się nie przejmują. Obywatele jednak powinni - gdyż poglądy te wskazują na odrzucenie przez rząd wiedzy już nawet nie autorytetów (bo prawie ich nie ma), ale ekspertów.

Chłopski rozum i zdrowy rozsądek

George Soros tłumaczył mi kiedyś, że w każdej instytucji musi być dwóch ludzi odpowiedzialnych za jej funkcjonowanie: jeden za bieżące kierowanie, drugi za planowanie i rozwój....

8087

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]