Reklama

Dyplomacja po amerykańsku

Dyplomacja po amerykańsku

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Kraje takie jak Polska dały jasno do zrozumienia, że nie można wykuwać europejskiej jedności w oparciu o antyamerykanizm. Muszą być inne składniki europejskiej jedności.
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Czy można porównać starą, tradycyjnie pojmowaną dyplomację z obecną? W jaki sposób dyplomacja zmieniła się po zakończeniu zimnej wojny, w erze globalizacji oraz dominacji organizacji ponadpaństwowych i jedynego supermocarstwa - Stanów Zjednoczonych?

CHRISTOPHER HILL: - E-mail zmienił wszystko w naszej pracy. Jesteśmy w stałym kontakcie z Waszyngtonem via Internet. Ale wykonujemy też dużo pracy przez telefon - zazwyczaj, kiedy czeka się na przybycie tradycyjnego telegramu, jest już za późno. Zatem największa rewolucja zaszła w sferze komunikacji.

Co zaś do poglądu, że Stany Zjednoczone są jedynym supermocarstwem... Większość Amerykanów czuje się nieswojo, gdy słyszy taką opinię. Sami tak o sobie nie mówimy. Tak czy tak dyplomacja Stanów Zjednoczonych wciąż oparta jest na założeniu, że trzeba być otwartym...

23307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]