Reklama

Latynoskie piekło kobiet

Latynoskie piekło kobiet

z Santiago de Chile
20.01.2020
Czyta się kilka minut
Ameryka Łacińska to jeden z najgroźniejszych dla nich regionów świata: średnio co dwie godziny ginie tu kobieta, a wskaźniki dotyczące przemocy alarmująco rosną z roku na rok.
Protesty kobiet w Santiago de Chile, 11 maja 2018 r. IVAN ALVARADO / REUTERS / FORUM
J

Jest listopadowe popołudnie 2018 r. w Santiago de Chile. Jeden z największych placów w mieście, tuż obok Trybunału Sprawiedliwości, wypełnia się kobiecymi butami pomalowanymi na czerwono. Wyglądają, jakby były przypadkowo porzucone przez swoje właścicielki, które gdzieś zniknęły.

„Zapatos Rojos” – po hiszpańsku „Czerwone Buty” – to instalacja artystyczna, która po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 2009 r. Od tego czasu pojawiła się w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Zanim trafiła do Chile, dotarła m.in. do Argentyny, Peru, Ekwadoru, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Francji.

Jej autorką jest meksykańska artystka Elina Chauvet, która premierowo wystawiła tę pracę w swym rodzinnym mieście Juárez. Na głównym placu rozłożyła 33 pary butów, które należały do zabitych lub zaginionych kobiet. Niektóre z nich zginęły z rąk własnych partnerów, inne zostały...

15595

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pytanie, co w tej sprawie zrobił Kosciół Ameryki Łacińskiej, no i osobiście kardynał Bergoglio tak dziś ochoczy w reformowaniu Koscioła powszechnego, ze az zdecentralizował zarzadzanie dając większą swobode Kosciolom lokalnym...

Jaki Kościół Ameryki Łacińskiej? To tak, jakby pytać, co w takiej czy innej sprawie zrobił Kościół Europejski. Jest jeden kościół powszechny i kościoły partykularne w poszczególnych krajach. Czy pytanie nie jest przypadkiem skierowane wyłącznie osobiście do F? Cóż, nie jestem adwokatem papieża, ale pozwolę sobie zwrócić uwagę, że w tamtym regionie świata przemoc wobec kobiet osiągnęła najbardziej przerażające rozmiary akurat w Meksyku, gdzie kościół od stu lat zaznawał najpierw prześladowań, a potem drastycznych ograniczeń, jeśli chodzi o możliwość działania w sferze publicznej. Tam pytanie należy kierować do rządzących ateistów. W Brazylii też nie jest za dobrze, a jest to kraj, w którym kościół katolicki już od dawna systematycznie traci wpływy na rzecz innych wiar i wyznań. I co? Poprawiło się? Argentyna prawdopodobnie nie wypada na tym tle najgorzej. Tu ciekawostka: z prowadzonych przez WHO badań w ramach projektu GENACIS (Gender, alcohol and culture: an international study) wynika, że więcej argentyńskich mężczyzn niż kobiet przyznaje, że zostało spoliczkowanych przez partnerkę/partnera, chociaż już pobicie zgłaszały wyłącznie kobiety (10,7%). Nie sądzę, żeby brutalni partnerzy tych bitych pozwolili "swoim kobietom" wyrażać złość za pomocą otwartej dłoni. Wygląda na to, że po pysku biorą ci, którzy nie biją.

Jasne, ze nie ma Kościoła Europejskiego, a jednak zyjemy rozmaitymi jego problemami w Holandii, Austrii i Niemczech. O zaściankowości polskiego Koscioła była przekonana moja włoska znajoma, która mnie odwiedziła w latach 80-ch, a przywiozła te wiedzę z Rzymu. Co się dzieje w USA - chyba już nie jesteśmy tak dobrze zorientowani. W Ameryce Łacińskiej w zyciu nie byłam, wiec nie będę się wymądrzać, niemniej proszę przyznać, ze tak jak mimo róznic Kosciół w Europie jest jakąś jednością, tam też stosunki w Kościele sa pochodną kultury tamtego regionu. A jest ona taka, jaka jest, jeśli nawet Brazylijczycy leją kobiety rzadziej niż Chilijczycy:)))

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]