Reklama

Łańcuch i dewizka

Łańcuch i dewizka

11.06.2018
Czyta się kilka minut
Fascynujący jest sposób, w jaki prosta historia o wykuwaniu się prawa i porządku na rubieżach Terytorium Północnego w Australii zamienia się w intelektualno-wizualną ucztę.
Kadr z filmu „Sweet Country” AURORA FILMS
J

Jaką szansę ma ten kraj?” – pyta w finale zrozpaczony pastor, grany przez Sama Neilla. Tytuł filmu, „Sweet Country”, już od pierwszej sceny nabiera coraz bardziej gorzkiego wydźwięku. Australijskie „narodziny narodu” miały bowiem sto lat temu przebieg szczególnie bolesny, znaczony upokorzeniem i przemocą. Nakręcony w konwencji antywesternu film Warwicka Thorntona zrywa definitywnie z mitem australijskiej niewinności uosabianej przez białego „pogromcę buszu”. Ale nie to jest najciekawsze. Bulgocząca groźnie ciemna mikstura, do której ktoś w prologu filmu wsypuje czarne i białe ingrediencje, musi zostać przez nas wypita. Nagrodą będzie elektryzujący spektakl, w którym przestrzeń i czas odegrają rolę nie mniej ważną niż sami bohaterowie, czyli rdzenni mieszkańcy kontynentu i jego nowi gospodarze.

Fascynujący jest sposób, w jaki prosta historia o wykuwaniu się prawa i porządku na...

5564

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]