Reklama

Czas niewolnika

Czas niewolnika

27.01.2014
Czyta się kilka minut
W „Zniewolonym” pod pręgierzem staje nie tylko biały człowiek i rasistowska ideologia, ale także zbiorowa amnezja, wynikająca z faktu, iż historię pisali dotychczas głównie biali.
Fot. Francois Duhamel
H

Historia opowiedziana przez Steve’a McQuee­na z jednego powodu bardziej przypomina historie współczesnych niewolników niż tych XIX-wiecznych, przywożonych z Afryki czy urodzonych na plantacjach bawełny. Na podstawie biograficznej książki Solomona Northupa reżyser „Wstydu” opowiada o człowieku wolnym, który w 1841 r. zostaje uprowadzony i sprzedany. Ta perspektywa zbliża nas do bohatera, unieważniając różnicę rasową, a także dystans wynikający z miejsca i czasu. Trwające dwanaście lat cierpienie Solomona na farmach Luizjany jest cierpieniem męża, ojca, przedsiębiorcy, muzyka – jednym słowem: człowieka, który z dnia na dzień stracił całą swoją podmiotowość, z imieniem i nazwiskiem włącznie.
Solomon, nazywany odtąd Plattem, budzi się w kajdanach i z miejsca dostaje surową lekcję nowej, zdegradowanej tożsamości. Przez okienko w celi, gdzie właśnie został skatowany, kamera wyjeżdża...

6359

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]