Reklama

Lament Jezusa

Lament Jezusa

22.11.2015
Czyta się kilka minut
Gdy Jezus był już blisko Jerozolimy, na widok miasta zapłakał nad nim i rzekł: »O gdybyś i ty poznało w ten dzień to, co służy pokojowi.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
A

Ale teraz zostało to zakryte przed twoimi oczami. Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd. Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą i nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu dlatego, żeś nie rozpoznało czasu twojego nawiedzenia«” (Łk 19, 41-44). Liturgia w ubiegłym tygodniu przypomniała nam ten tekst i to wydarzenie. Zapewne najbardziej „jeremiaszowe” wydarzenie w życiu Jezusa.
Płacz Jezusa nad Jerozolimą jest jak płacz Jeremiasza, który sześć wieków wcześniej również widział nadchodzącą zagładę świętego Miasta – miasta umiłowanego i wybranego przez Boga, które jednak w jego pokoleniu odwróciło się od Pana, redukując przywilej wybrania do fałszywie pojętego poczucia bezpieczeństwa.

„Świątynia Pana! Świątynia Pana!” – powtarzali ziomkowie Jeremiasza jak zaklęcie opisujące amulet. „Gwałt i ruina!” – odpowiadał...

3775

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]