Reklama

Łagier w Marmurowym Wąwozie

Łagier w Marmurowym Wąwozie

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Łańcuchy górskie, które ciągną się na północny wschód od Bajkału, kryją w sobie nie tylko bajkowe landszafty. Pasma Kadar i Udokan były kiedyś wielką strefą zamkniętą Gułagu.
D

Dolina strumienia, zwanego Marmurowym, to raczej potężny wąwóz, z trzech stron zamknięty stromymi ścianami. Wejście jest zarazem jedynym wyjściem: naturalna pułapka. Pośrodku kamiennych rumowisk - kilka rozlatujących się, drewnianych baraków; niektóre jeszcze z kratami w oknach. Dookoła porozrzucane narzędzia: kilofy, łopaty, nawet łyżki. Jakby czas stanął w miejscu.

U szczytu doliny, gdzie kiedyś przebiegała granica obozowej zony, zachowały się resztki ogrodzenia z drutu kolczastego i wieżyczka strażnicza. Pod wieżyczką - kawał szyny. Łagrowy gong wzywający na posiłki i apele?

"Kadar" w języku Ewenków, rdzennych mieszkańców Zabajkala, to skała, wielki kamień. Takie właśnie skaliste, pełne wąwozów i dolin o niemal pionowych ścianach są góry tego pasma. Dostępne tylko rzecznymi dolinami, pierwsi turyści zobaczyli je dopiero dwadzieścia kilka...

7811

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]