Czyńcie sobie ziemię poddaną

Po wielkiej suszy lat 2025–2033 zamarło 60 proc. polskich lasów, głównie w pasie bezdeszczowym od Lubuskiego przez Łódzkie po Mazowsze i Lubelszczyznę. | Świerki wycięli, powołując się na kornika...

Reklama

Ładowanie...

Czyńcie sobie ziemię poddaną

11.03.2020
Czyta się kilka minut
Po wielkiej suszy lat 2025–2033 zamarło 60 proc. polskich lasów, głównie w pasie bezdeszczowym od Lubuskiego przez Łódzkie po Mazowsze i Lubelszczyznę. | Świerki wycięli, powołując się na kornika drukarza. Sosny z powodu kornika ostrozębnego i jemioły, dęby – ze względu na opiętka dwuplamkowego. Zawsze mieli wytłumaczenie, by wpuszczać harwestery.
Gradacja kornika drukarza – groźnego szkodnika drzewostanów, głównie świerkowych – osiągnęła w Puszczy Białowieskiej  niespotykane rozmiary. Marzec 2016 r. / FOT. MICHAŁ KOŚĆ / AGENCJA WSCHÓD / REPORTER
Gradacja kornika drukarza – groźnego szkodnika drzewostanów, głównie świerkowych – osiągnęła w Puszczy Białowieskiej niespotykane rozmiary. Marzec 2016 r. / FOT. MICHAŁ KOŚĆ / AGENCJA WSCHÓD / REPORTER
T

Trrr! – zaskrzeczała zielona papuga. Na skraju Hajnówki przy wylotówce na Białowieżę trzy szopy pracze buszowały w śmietniku. Biły się o opakowanie po parówkach Sokołów. Czwarty lśnił krwistą plamą na asfalcie, przejechany przez ciężarówkę załadowaną ogromnymi suchymi dębami. Stałem w pobliżu, obserwując dziuplasty pień po złamanej lipie. Ktoś niedawno sfotografował na nim wielkiego ptasznika, zdjęcie zrobiło furorę w sieci i przez kilka dni grupka fotografów okupowała pobocze drogi. Ptasznik czy tarantula nie była na Podlasiu niczym nowym. Jadowite wałęsaki brazylijskie na przykład stwierdzano w Hajnówce od lat, zawsze w okolicy pobliskiej hurtowni importującej banany zza oceanu. Przez kilka sezonów obserwowano je na skraju Puszczy, w miejscu, gdzie stałem.

Tak jak w całym lesie, tu też wiele drzew uschło i przewróciło się, tworząc zasieki nie do przebycia. Przetrwały...

14138

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]