Reklama

Kwaśne jabłka

Kwaśne jabłka

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Przepyszny film tureckiej reżyserki wręcz rozsadza ekran nieposkromioną dziewczyńską energią.
Kadr z filmu „Mustang” Fot. Materiały Dystrybutora
D

Do dzikich koni porównuje Deniz Gamze Ergüven dziewczęta ze współczesnej tureckiej prowincji, które próbują wyrwać się z patriarchalnego kieratu. W jej nominowanym niedawno do Oscara „Mustangu” jest scena, w której pięć sióstr tuż po zakończeniu roku szkolnego udaje się wraz z kolegami na plażę (rzecz dzieje się nad Morzem Czarnym, kilkaset kilometrów od Stambułu), gdzie niczym źrebaki brykają razem w wodzie. Niewinność tej zabawy zostaje wkrótce zakwestionowana. Wuj i babcia, opiekujący się dziewczętami po śmierci ich rodziców, widzą w tych harcach to, co chcieliby widzieć: kobiece „zeszmacenie się”. Przed ostateczną hańbą uchronić może je tylko rychłe zamążpójście.

Rodzinny dom bohaterek jest co prawda babińcem, ale zarządzanym przez mężczyznę. Wuj Erol wydaje ostateczne decyzje, a jego matka pokornie wprowadza je w życie. Reżyserka robi jednak przekorny gest i przekazuje w...

4326

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]