Reklama

Kwaśne jabłka

Kwaśne jabłka

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Przepyszny film tureckiej reżyserki wręcz rozsadza ekran nieposkromioną dziewczyńską energią.
Kadr z filmu „Mustang” Fot. Materiały Dystrybutora
D

Do dzikich koni porównuje Deniz Gamze Ergüven dziewczęta ze współczesnej tureckiej prowincji, które próbują wyrwać się z patriarchalnego kieratu. W jej nominowanym niedawno do Oscara „Mustangu” jest scena, w której pięć sióstr tuż po zakończeniu roku szkolnego udaje się wraz z kolegami na plażę (rzecz dzieje się nad Morzem Czarnym, kilkaset kilometrów od Stambułu), gdzie niczym źrebaki brykają razem w wodzie. Niewinność tej zabawy zostaje wkrótce zakwestionowana. Wuj i babcia, opiekujący się dziewczętami po śmierci ich rodziców, widzą w tych harcach to, co chcieliby widzieć: kobiece „zeszmacenie się”. Przed ostateczną hańbą uchronić może je tylko rychłe zamążpójście.

Rodzinny dom bohaterek jest co prawda babińcem, ale zarządzanym przez mężczyznę. Wuj Erol wydaje ostateczne decyzje, a jego matka pokornie wprowadza je w życie. Reżyserka robi jednak przekorny gest i przekazuje w...

4326

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]