Reklama

Kuszenie

Kuszenie

12.03.2017
Czyta się kilka minut
Autorom nowego przekładu „Mistrza i Małgorzaty” w podziękowaniu
D

Dzień był upalny, pierwszy tak upalny tej wiosny. Zaduch trzymał ludzi w twardym uścisku. Przechodnie, głównie turyści, łykali powietrze, krztusząc się i kaszląc, i z zazdrością oglądali się za przemykającymi szybkim krokiem posiadaczami masek przeciwsmogowych.

Gniewomir Puchacz, pisarz i nauczyciel akademicki, szedł ulicą Kanoniczą w stronę Wawelu, przygarbiony i z głową pochyloną tak, jakby ciągnął za sobą wózek wypełniony książkami. Minął budynek, w którym mieściły się władze Wyższej Szkoły Teologii i Dziennikarstwa, i skręcił w prawo. Po drugiej stronie ulicy stał mężczyzna z wypisanym ręcznie transparentem. Mężczyzna był niskiego wzrostu, twarz miał szeroką, oczy nieco podpuchnięte, a na głowie rzadkie siwe włosy. Puchacz przypomniał sobie, że widział go już w tym miejscu siedem lat temu, podczas pogrzebu pary prezydenckiej. Wtedy mężczyzna stał z hasłem: „Polska znowu...

3856

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]