Reklama

Kto ma kierować na testy

Kto ma kierować na testy

14.09.2020
Czyta się kilka minut
L

Liczba dziennych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce, pod koniec sierpnia zbliżająca się do tysiąca, w ostatnich dniach spadła o blisko połowę. Epidemia w odwrocie? Bynajmniej. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że dzienny potencjał laboratoriów sięga 60 tys. testów, tymczasem liczba badanych próbek ledwo przekracza 20 tys. Odsuwając na bok spekulacje, że to celowa polityka mająca ukryć wzrost zakażeń po otwarciu szkół, wskazać trzeba na skutki strategii nowego ministra Adama Niedzielskiego. Narasta spór resortu zdrowia z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej: to na POZ przesunięto obowiązek wysyłania na testy potencjalnych zakażonych. W dodatku po obowiązkowym osobistym badaniu.

Po protestach Porozumienia Zielonogórskiego i innych organizacji ministerstwo cofnęło się o krok: można na test wysłać po teleporadzie, ale tylko jeśli u pacjenta występują naraz cztery objawy, z dusznościami włącznie. Lekarze rodzinni zwracają uwagę, że wcześniej na testy kierowali przecież pracownicy sanepidu, niemający nawet wykształcenia medycznego. Podkreślają, że w ich gabinetach brak odpowiedniego sprzętu ochronnego, a tym bardziej pomieszczeń mogących służyć odizolowaniu potencjalnych zakażonych. Poczekalnie łatwo staną się więc ogniskami infekcji, a wirus zagraża także im samym: fala zakażeń wśród lekarzy POZ może prowadzić do paraliżu całego systemu (teoretycznie załatwia się tu 80 proc. potrzeb zdrowotnych).

Lekarze zapowiadają kierowanie potencjalnych zakażonych do szpitali. Nie skorzystali na razie z „opcji atomowej”, czyli deklaracji niepodpisania kontraktów na kolejny rok. Ostatnio sięgnęli po nią na przełomie 2014/15 r., rzucając na kolana próbującego ostro negocjować ministra Arłukowicza. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]