Reklama

Ładowanie...

Księga tajemnic

29.06.2020
Czyta się kilka minut
W

W chwili śmierci w 1944 r. miała 27 lat, ale nie znamy dnia, w którym ją zabito, i nie jesteśmy pewni, czy stało się to w obozie w Płaszowie, czy na dziedzińcu podgórskiego więzienia przy Czarnieckiego. Przed wojną wydała jeden tom wierszy, „O centaurach” (1936), po wojnie dzięki uporowi Jana Śpiewaka ukazały się jej „Wiersze wybrane” (1953). Minęły ponad trzy dekady, kiedy młoda poznańska polonistka powiedziała profesorowi Jerzemu Ziomkowi, że chciałaby napisać doktorat o twórczości Zuzanny Ginczanki i jej biografii. Profesor zgodził się w sposób dość nietypowy: „wybitny uczony i najlepszy nauczyciel wyrecytował natychmiast wiersz »Zdrada«”. Czyli wiersz Ginczanki zaczynający się od słów: „Nie upilnuje mnie nikt. / Grzech z zamszu i nietoperzy / zawisł na strychach strachu półmysią głową w dół – / O zmierzchu wymknę się z wieży...”.

Potem był opracowany przez Izoldę Kiec tom...

3618

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]