Kompozycja z kilku światów
Kompozycja z kilku światów

Dziś pisze się o Ginczance wiersze, śpiewa się ją, proponuje osobiste kanony jej poezji. W Krakowie, wokół domu na Mikołajskiej 26, z którego w 1944 r. wyprowadziło ją Gestapo, badacze i studenci organizują działania społeczne i artystyczne. Na samym domu kładą tablicę poświęconą jej pamięci.
Sto lat
Po wojnie żyła we wspomnieniach, antologiach, rozmowach. W 1953 r. wybór jej wierszy ukazał się w Czytelniku, zaś w 1980 r. w czytelnikowskiej serii miniatur. Lawinę ruszyły dopiero prace Izoldy Kiec z początku lat 90. – ustalona przez poznańską badaczkę biografia poetki i edycja wierszy. Potem film dokumentalny Joanny Strzemiecznej, studium Agaty Araszkiewicz. Coraz więcej chcieliśmy dowiadywać się od przyjaciółki Zuzanny, mieszkającej we Francji doktor Ludwiki Stauber i jej córki Marii.
Aż coś się stało naprawdę. To coś najtrafniej wyrażali...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]