Reklama

Kompozycja z kilku światów

Kompozycja z kilku światów

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Wciąż fascynuje, niepokoi, pobudza przez swoją osobowość, historię życia i wiersze. Po Zuzannie Ginczance zostało kilkadziesiąt różnorodnych zapisów, poetyk i stanów.
Zuzanna Ginczanka, 1938 r. Fot. MUZEUM LITERATURY / EAST NEWS
D

Dziś pisze się o Ginczance wiersze, śpiewa się ją, proponuje osobiste kanony jej poezji. W Krakowie, wokół domu na Mikołajskiej 26, z którego w 1944 r. wyprowadziło ją Gestapo, badacze i studenci organizują działania społeczne i artystyczne. Na samym domu kładą tablicę poświęconą jej pamięci.

Sto lat

Po wojnie żyła we wspomnieniach, antologiach, rozmowach. W 1953 r. wybór jej wierszy ukazał się w Czytelniku, zaś w 1980 r. w czytelnikowskiej serii miniatur. Lawinę ruszyły dopiero prace Izoldy Kiec z początku lat 90. – ustalona przez poznańską badaczkę biografia poetki i edycja wierszy. Potem film dokumentalny Joanny Strzemiecznej, studium Agaty Araszkiewicz. Coraz więcej chcieliśmy dowiadywać się od przyjaciółki Zuzanny, mieszkającej we Francji doktor Ludwiki Stauber i jej córki Marii.
Aż coś się stało naprawdę. To coś najtrafniej wyrażali...

15331

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]