Reklama

Książka sprzed lat

Książka sprzed lat

13.09.2011
Czyta się kilka minut
Ludwik Hering: ŚLADY - sto stron, trzy opowiadania. Pisane tuż po zakończeniu okupacji niemieckiej, są próbą nadania literackiego kształtu świeżemu jeszcze doświadczeniu, próbą prozy oszczędnej i surowej, nie rezygnującej jednak z metafory i z malarskich obrazów.
"

"Zieleniak" ukazał się w 1945 roku na łamach "Kuźnicy", "Ślady" - tamże, rok później, następnie przedrukował je Gustaw Herling-Grudziński w antologii opowieści wojennych wydanej nakładem rzymskiego jeszcze Instytutu Literackiego. "Meta" po raz pierwszy ukazuje się w całości. Pierwsza i jedyna książka Ludwika Heringa (1908-1984) - trudno będzie jednak odtąd mówić o literaturze polskiej tamtego czasu, nie uwzględniając tego nazwiska.

Nazwisko znane jest oczywiście tym, którzy zajmują się Mironem Białoszewskim, zwłaszcza zaś fenomenem Teatru Osobnego. Hering i Białoszewski poznali się na początku wojny. Starszy o kilkanaście lat Hering stał się szybko mentorem początkującego poety, a domowy teatr, stworzony w połowie lat 50. w mieszkaniu przy placu Dąbrowskiego był wspólnym dziełem ich obu oraz siostrzenicy Heringa, malarki Ludmiły Murawskiej.

...

4230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]