Reklama

Książka sprzed lat

Książka sprzed lat

13.09.2011
Czyta się kilka minut
Ludwik Hering: ŚLADY - sto stron, trzy opowiadania. Pisane tuż po zakończeniu okupacji niemieckiej, są próbą nadania literackiego kształtu świeżemu jeszcze doświadczeniu, próbą prozy oszczędnej i surowej, nie rezygnującej jednak z metafory i z malarskich obrazów.
"

"Zieleniak" ukazał się w 1945 roku na łamach "Kuźnicy", "Ślady" - tamże, rok później, następnie przedrukował je Gustaw Herling-Grudziński w antologii opowieści wojennych wydanej nakładem rzymskiego jeszcze Instytutu Literackiego. "Meta" po raz pierwszy ukazuje się w całości. Pierwsza i jedyna książka Ludwika Heringa (1908-1984) - trudno będzie jednak odtąd mówić o literaturze polskiej tamtego czasu, nie uwzględniając tego nazwiska.

Nazwisko znane jest oczywiście tym, którzy zajmują się Mironem Białoszewskim, zwłaszcza zaś fenomenem Teatru Osobnego. Hering i Białoszewski poznali się na początku wojny. Starszy o kilkanaście lat Hering stał się szybko mentorem początkującego poety, a domowy teatr, stworzony w połowie lat 50. w mieszkaniu przy placu Dąbrowskiego był wspólnym dziełem ich obu oraz siostrzenicy Heringa, malarki Ludmiły Murawskiej.

...

4230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]